Arvostelussa legendaarisen vuonna 1995 tuotetun anime-elokuvan Ghost in the Shell Blu-ray -julkaisu vuodelta 2008, joka on luonnollisesti Manga Entertainment -tuotantoa ja importattu Briteistä.
Tekniset tiedot
Elokuva (elokuva IMDb:ssä)
- Formaatti: Blu-ray
- Levyjen lukumäärä: 1
- Kuva resoluutio: 1080p teräväpiirto
- Koodekki: AVC MPEG-4
- Kuvasuhde: 1.78.1
- Ääni: Englanti DTS-HD Master Audio 5.1 ja Japani LPCM 2.0 Stereo
- Tekstityksen kielet: Englanti
- Päävalikko: Kyllä
- Chaptereiden määrä: 12
- Alue: B
- Julkaisun vuosi: 2008
- Studio: Kodansha, Manga Entertainment
- Painos: Englantilainen (UK Import) MANB8804 VFB08499

Elokuva
Kuvasuhde 16:9 laajakuva kuvasuhteella 1.78:1, joka täyttää koko ruudun normaalilla laajakuvatelevisiolla, tai siis täyttäisi, jos se olisi tehty oikein. Jep, tämä on jälleen ala-arvoinen julkaisu tästä klassikkoanimesta. Kuvassa on huomattavan kokoiset mustat palkit joka puolella, mikä tietenkään ei anna parasta mahdollista katselukokemusta.

Aikaisemmin arvostelemaani DVD-julkaisua siis vaivasi monikanavaäänen puutteellinen toteutus ja tätä Blu-rayta vaivaa tämä kuva ongelma. Kuva on sentään jonkin verran terävämpi ja parempi kuin DVD:llä, mutta jättää kuitenkin aika paljon toivomisen varaan. Toivottavasti 4K-julkaisu on tehty uudesta paremmasta masteroinnista. Sentään se 5.1 -monikanavaääni on tällä Blu-raylla korjattu ja se todella on 5.1 -kanavainen niinkuin pitäisi eikä 5.0 -kanavainen kuten DVD:llä.

Äänestä puheenollen tämä julkaisu sisältää kaksi ääniraitaa, eli yhden vähemmän kuin DVD. Nämä ovat DTS-HD MA 5.1 Englanniksi ja pakkaamaton LPCM 2.0 Japaniksi. Englanninkielinen stereo-raita siis on jätetty pois tältä Blu-raylta, en keksi yhtään hyvää syytä sille, mutta sentään tuo monikanavaääniraita on tällä kertaa kunnossa. Tietenkin toivoisin, että tuo japanilainen raita saisi tuon monikanavaäänikäsittelyn, ehkä 4K-versiossa, jonka arvostelen kunhan saan sen käsiini. Tämän julkaisun DTS-HD MA 5.1 -ääniraita kuulostaa huomattavasti paremmalta kuin DVD:n Dolby Digital 5.0.
Tekstitys on tällä Blu-raylla vain Englanniksi, mikä ei sinänsä ole ongelma, mutta jälleen päästään siihen, että en ymmärrä miksi muut kielet eivät ole päätyneet DVD:ltä tähän Blu-ray -julkaisuun? Aikaisemmin arvostelemallani DVD:llä oli jopa suomenkielinen tekstitys. Kyllä, myös se oli UK-import.
Myös chapterit ovat vähentyneet viidestätoista kahteentoista kappaleeseen DVD:ltä Blu-raylle mentäessä.
Ekstrat
Ekstrat ovat yksi asia mikä saa pitämään myös sen DVD:n hyllyssä vaikka tämän Blu-rayn ostaisikin. Sillä ne ekstrat mitä DVD:llä oli ei ole tällä Blu-raylla.
Kaiken kaikkiaan kummallisia sisällön vähennyksiä tehty mentäessä DVD:ltä Blu-raylle tässä tapauksessa. Käytännössä tarvitset molemmat. Blu-rayn parempaa kuvaa ja ääntä varten ja DVD:n ektroja varten. Toivottvasti se 4K-versio olis ns. täysi paketti. Itselleni tuleva US-import todennäköisesti sisältää aluevapaan 4K-levyn lisäksi aluelukitun tavallisen Blu-rayn, eli siitä ei paljon iloa ole näillä leveysasteilla ilman aluevapaata soitinta. Tämä Blu-ray on oikeastaan kauttaaltaan pettymys.
Vain aika näyttää tuleeko tuo 4K Ultra HD Blu-ray -julkaisu edes virallisesti koskaan Eurooppaan!